Arpanın Faydaları Nelerdir?

Arpanın Faydaları Nelerdir?, arpa yağı faydaları, arpa çayı faydaları, arpa çayı nasıl yapılır, arpanın zararları, arpanın faydaları, arpa nelere iyi gelir, arpa hangi hastalıklara iyi gelir

Çok özel bir tahıl çeşidi olan arpa daha çok sıcak  bölgelerde yetişmektedir. Afrika kıtasında ve Asya’nın batısında oldukça fazla yetiştirilen bu tahıl çeşidi ülkemizde de bir miktar yetiştirilmektedir. İçerisinde her türlü mineral ve vitamin bulunduran arpa sağlığımız için oldukça faydalıdır. Arpa yağı ise ağrılara ve yaraları çabuk geçirme özelliğine sahiptir. Fakat oldukça zor yapılan arpa yağı ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Yurt dışından da özel yollarla damıtma yöntemi kullanılarak yapılan arpa yağı son derece pahalıdır.

Arpa çayının da en az arpa kadar faydası bulunmaktadır. Evde kendi kendinize arpa çayı yapmak istiyorsanız eğer 1 litre suyun içerisine bir avuç arpa atarak beraber kaynatıyoruz. Daha sonra süzerek yanında bal ve limon sunarak içebiliyoruz. Boğaz ve baş ağrısını dindiren bu arpa çayı ülkemizde pek bilinmese de son yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra ateş düşürücü, nezle ve grip gibi salgın hastalıklara karşı da oldukça güçlü bir bitkisel antibiyotik olarakta geçmektedir.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir