Asgari ücret ne zaman 1300 olacak?

Asgari Ücret Komisyonu’nun ilk toplantısı işverenlerin “Asgari ücrete yüzde 30’luk ani zammın domino etkisiyle işsizlik ve enflasyon artacak” çıkışına sahne oldu. Hükümet cephesi “1.300 liralık zam 2016’da” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında toplandı. Ak Parti’nin seçim vaadi doğrultusunda 1.300 lira olarak belirlenmesi beklenen asgari ücret için patronlar endişelerini dile getirdi. TİSK temsilcisi, “Enflasyon yüzde 8 iken asgari ücretteki yüzde 30’luk ani artış tüm ücretleri yükseltecek, ortaya çıkacak domino etkisi sonucu istihdam azalacak, işsizlik artacak, ihracat gerileyecek, enflasyon yükselecek, kayıtdışı büyüyecek ve üretimin bir kısmı yurtdışına kaçacaktır” dedi.
Soylu başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Soylu, yeni asgari ücrette işveren, işçi ve mali disiplinin gözetilmesi gerektiğini belirterek, “İş aleminin, içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz, işçimizin, emekçimizin durumunu gözetmeliyiz” diye konuştu.

1.260 TL’ye inmeyecek

Soylu, asgari ücretteki 1.300 liralık rakamın gelir skalası sebebiyle 1.260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını bildirerek, “1.300 liralık taahhüt, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak, ‘vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak’ diye bir endişeye gerek yok” dedi.
Soylu, komisyonu toplantılarının ardından, çalışanları ve çalışma hayatını memnun edecek bir sonucun çıkacağının gayet açık olduğunu belirterek, yeni asgari ücretin işverene maliyetinin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilerleyen toplantılarında konuşulacağını söyledi.
‘İşsizlik artar, üretim düşer’
TİSK temsilcisi Metin Demir ise asgari ücretin 1.300 lira olmasının bu yıl siyaset kurumu tarafından belirlendiğini vurgulayarak, asgari ücrette yüzde 30 civarında artan maliyetlerin ne kadarının, ne zamana kadar kamu bütçesinden karşılanacağı sorusuna cevap aradıklarını söyledi.
Asgari ücretin aylık net 1.300 liraya yükseltilmesine karşı olmadıklarını vurgulayan Demir, asgari ücretin işverene maliyetinin azaltılması gerektiğini belirterek, “Halen ülkemizdeki brüt asgari ücret düzeyi 13 Avrupa ülkesine kıyasla daha yüksektir. Enflasyon yüzde 8 iken asgari ücretteki yüzde 30’luk ani artış tüm ücretleri yükseltecek, ortaya çıkacak domino etkisi sonucu istihdam azalacak, işsizlik artacak, ihracat gerileyecek, enflasyon yükselecek, kayıtdışı büyüyecek ve üretimin bir kısmı yurtdışına kaçacaktır” dedi.
Türk-İş Genel eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da, “Asgari ücret net ödenmeli, yılın ilerleyen aylarında vergi nedeniyle bir azalma olmamalıdır” dedi.
Maliyet tartışılacak
Bu yılki görüşmelerde, Ak Parti’nin asgari ücreti 1300 liraya yükseltme vaadinden dolayı rakam yerine asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde durulması bekleniyor. Asgari ücret halen net 1000 lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Yeni yıl için belirlenecek asgari ücret için komisyon ikinci toplantısını 10 Aralık’ta yapacak. -milliyet
Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir