Facebook ta bu şekilde dolandırıldılar, sizide kandırmasınlar

Sosyal medyanın yaygınlaşmasını fırsat bilen dolandırıcılar facebook aracılığı ile bu şekilde dolandırma yöntemleri geliştirdiler…. Diyarbakırlı Nuray Erkaplan, kuzeni zannettiği dolandırıcıdan gelen mesaja inanınca aynı aileden 42 kişi aynı tuzağa düştü.Al Jazeera’den Abdülkadir Konuksever’in haberine göre; sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden kandırılan aile üyelerinin faturasına 5 bin TL’nin üzerinde bir harcama yansıdı.

Bir kurumda sekreter olarak çalışan Nuray Erkaplan, geçtiğimiz günlerde bilgisayarında sosyal paylaşım ağı Faceebook’u açıp arkadaşlarıyla sohbet etmeye başladı. Konuştuğu kişilerden biri de dayısının kızıydı. Ancak gerçekte konuştuğu kişi kuzeni değil, hesabı ele geçirmiş olan dolandırıcılardı.

Erkaplan olayı şöyle anlatıyor:

“Ben dayımın kızı diye konuşuyorum. Bana bir teknoloji mağazasından 2 bin liraya bilgisayar aldığını ve hediye olarak kendisinin ve tanıdıklarının GSM hatlarının üç aylık faturasını ödeyeceklerini söyleyip telefonuma gelen mesajı ‘Evet’ diye yanıtlamamı söyledi. Dayımın kızı olduğu için şüphelenmedim. Sonra tanıdıklara da haber ver deyince bütün tanıdıklarımın numarasını verdim onlar da kendi tanıdıklarının numaralarını verdiler. Toplam 42 kişi gelen mesajı ‘Evet’ diye yanıtladık.”

‘Telefonumdan 50 lira çekilmiş’

Ertesi gün telefon numarasını verip gelen mesajı ‘EVET’ diye yanıtlayanlardan biri güncel fatura tutarını kontrol edince bir oyun sitesi tarafından 50 lira çekildiğini anladı. Siteye ulaşarak şikayette bulunan Erkaplan, “Bana ‘yanlışlık olmuş düzeltilecek’ dediğinde şüphelendim. ‘Telefon numaranı versene arayacağım dedim.’ Öyle deyince hemen sohbetten çıktı ve kapattı. Hemen dayımın kızını telefonla arayarak durumu anlattım. Bana, ‘sabahtan beri elli kişi aradı, benim hesabımı ele geçiren birileri dolandırmış’ deyince şok oldum. Artık iş işten geçmişti.” diyor.

500 kişi dolandırıldı

Erkaplan iki gün içerisinde de 5 bin liranın üzerinde bir harcamanın telefon faturalarına yansıtıldığını gördüğünü anlatıyor:

“Benim hattımdan 155 lira kesmişler. Kiminden elli lira kiminden 500 lira çekmişler. Toplamda 5 bin liranın üzerinde para gitti. Başka para çekmesinler diye GSM şirketini arayıp durumu anlattım. Bana bir gün içerisinde bu yolla 500 kişinin kendilerini aradığını ve dolandırıldıklarını söylediklerini anlattılar.”

Erkaplan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne gidip dolandırıcılar için suç duyurusunda bulundu. Giden paraların gelmeyeceğine inanıyor ancak dolandırıcıların yakalanmasını istiyor.

“Suç duyurusunda bulunundum ifademi aldılar ve olayı anlattım. Beni çok etkiledi bu durum, yemek yiyemiyorum ve uyku uyuyamıyorum. Ağır bir sorumluluk üzerime çöktü. Ne yapacağımı bilmiyorum ama şunu söylemek istiyorum; sosyal medya kanalları üzerinden para, kontör veya benzer şeyler isteyen tanıdıklarınızı mutlaka telefonla arayarak sorun. Yoksa benim gibi hem paranızdan hem huzurunuzdan olursunuz.”

Nasıl dolandırılıyorlar?

Sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık GSM operatörlüğü aracılığıyla ve “mobil ödeme” kullanılarak yapılıyor. En çok uygulanan yöntem ise, mobil oyunlarda çeşitli araçlar satın alımı ya da yeni özellik paketi satışı.

Oyun içi satın almalar mobil ödeme ile ilişkilendirildiği için cep telefonu faturasına otomatik olarak 15 TL’den başlayan rakamlar yansıtılıyor. Kişi bu satın almaya onay verdiği için yasal olarak yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Zaman zaman çocukların ebeveynlerinin cep telefonu ile oyun oynarken yaşanan bu olay bazı durumlarda dolandırıcılar tarafından kötü amaçlarla da kullanılabiliyor.

o yazışma:

facebook sahtekar

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir