Gebelikte grip aşısı vurulabilir mi?

Grip aşısı inkative adını verdiğimiz bir virüs aşısıdır.Yani bünyesinde canlı virüs bulunmaz hamile bir bayanın kullanmasında bir risk yoktur. Fakat bu dönemde herhangi bir ilaç tedavisinde olduğu üzere grip aşısı da bir doktora gidilerek herhangi bir riskinin olup olmadığını öğrenerek yaptırılmalıdır.

Bunun gibi bir rahatsızlık vakasında hamilelikte nasıl bir tedavi uygulanacağına doktorunuz karar vermelidir. Doktora gitmeden yaptırılan grip aşılarında bebeğin ilk 3 ayını doldurmasına dikkat edilmelidir. Hem ilk üç ayda ki düşük tehlikesi hemde bebeğin gelişimi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu sebepten dolayı bebeğin gelişimini tamamlamıs olduğu yani 3.ayın sonunda hasta olan hamile grip aşısı tedavisi uygulayabilir.Böyleca hamile bir hasta da oluşan antikor hücrelerinin belli kısmı bebeğe geçerek bebeğin korunmasına yardımcı olur. Grip aşısı sonrasında antikor üretilmesi için belli bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir bu zaman 1 yada 2 hafta olabilir.

Aşının hastayı virüsten korunması ise yüzde 70-90 arasında bir değer alıyor. bunun yanında aşı üretilirken yumurtadan yararlanıldığı için alerjisi olan hastaların bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. bu tip hastalara grip aşısı uygulanması oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda bebeğini anne sütü ile besleyen anneler korkmadan grip aşısı tedavisi uygulatabilirler.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir