Gebelikte-hamilelikte grip olmak

Hamilelikte anne adaylarını en çok korkutan şey grip olmaktır. Hasta olduktan sonra uygulanan her tedavinin bebeğini de etkileyeceğinin farkında olan anneler ilaç içmeyi çok fazla tercih etmekten kaçınıyor. Hastalığın baş göstermesi durumunda nasıl bir yol izlenmeli ? bu sorunun cevabına geçmeden gribin nasıl bir rahatsızlık olduğundan bahsedelim.

Grip influenza adı verilen virüsün solunum yollarına yerleşmesiyle oluşur ve çabuk yayılan bir hastalıktır. Bu virüs hastanın hapşurması veya öksürmesi ile kolaylıkla diğer insanlara bulaşabilir. Virüsün bulaşmış olduğu kişi ile temas halinde bulunmak da bu virüsün bulaşması için yeterlidir. Hastanın kullandığı yahut dokunduğu eşyalara dokunmakta virüsü kapmaya neden olabilir. Virüsü taşıyan kişilerin çevreye saçtığı virüs havada kalabildiğinden bulaşıcılığın artmasına neden oluyor. Hastalığı bünyesinde barındıran kişinin bir yere girip çıkması bile diğer insanların hasta olmasına neden olabilir.

Araştırmalara göre hamilelik dönemindeki bayanlar risk altında. Hamileliğinin 7.ayında olan kadınların akciğer ve kalp şikayetleri nedeniyle doktora başvurma oranı hamile olmayan kadınlarla neredeyse aynı. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında yani hamileliğin 6.ayından sonraki dönemlerinde hastaneye müracat daha fazla olmakta. Astımı olan hamileler daha fazla risk altında ve hastaneye yapılan müracat artmaktadır.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir