Gebelikte neleri içmeli neleri içmemeli?

Anne adaylarının korkmadan güvenilir bir şekilde içebilecekleri içecekler şunlardır : musluk suyu(içme suyu ), katkısız elde sıkılmış meyve suları ve inek sütüdür. Bu tür soğuk içeceklerin yanında sıcak birşeyler içilmek istenirse tekrar inek sütü , komposto gibi doğal içecekler içilmelidir. Asitli sıvılardan , siyah çay, yeşil çay ve kahve çeşitlerinden fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir.
*Anne adaylarının şeker dengesini bozabilecek içeceklerden de uzak durmaları gerekmektedir. Enerji veren içeceklerden uzak durulmalıdır.

* Alkollü içecekler bebeğin zekasal gelişiminde büyük hasarlar bırakabilir bu yüazden alkol ve alkollü içecek tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır.

* Yapay tatlandırıcı olarak bilinen ve besin değeri bulunmayan aspartam adı verilen madde diyet ürünlerinde bulunmaktadır. Kullanımı tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar bebeğe bir zararı olmadığını söyleselerde dikkat etmekte fayda vardır. Hamilelik döneminde diyet ürünlerinden uzak durulmalıdır.

* Diyet ürünler arasında Light süt ise sadece yağ bakımından biraz fakirdir onun dışında calsium kaynağıdır tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

* Yararlı bakterileri içerisinde bulunduran bazı meyveli yoğurtlar sindirim sisteminin çalışmasını sağladığı için kullanımında bir sakınca yoktur .
*Kefir ise adı yeni duyulan bir içecektir. Uzamanlar tarafından henüz kefir hakkında bir bilgi elde edilmemiştir.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir