Genel Sağlık Sigortası prim Borcu Öğrenme, tescil borcu öğrenme sorgulama

Sosyal Sigortalar müdürlüğünün gelir testi ve sonrasında uyguladı “Genel Sağlık Sigortası” uygulamasına başlamasından sonra bu uygulamaya iştirak etmeyenlerin tespiti ve borçlandırılmasına yönelik uygulamaya devam ediliyor. Sizde Genel Sağlık sigortası borcunuz var mı, yok mu öğrenebilirsiniz.

Peki bu işlemi nasıl yapacağız? Bu sorgulamanın adı “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle TC Kimlik Numaramızın olması ve e-devlet şifremizi biliyor olmamız lazım? Daha önce e-devlet şifresinizi almış ve unutmuşsanız daha önceki yazımızdan unuttuğunuz e-devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. Şimdi e-devlet şifresini telefonla öğrenmek için TIKLAYIN …

E-devlet Şifrenizi öğrendiyseniz aşağıda resimli olarak tarif ettiğimiz adımlara geçiniz.

1- https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresinden TC kimlik no ve devlet şifrenizle giriş yapınız.

genel  saglik sigortasi borcu ogrenme sorgulama (1)

2- Sağ üstteki işretle gösterdiğimiz yere genel sağlık sigortası borcu sorgulama yazın ve enter tuşuna basın. Ve arama bittiğinde sonuçlardan en üstteki olan “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ya tıklayın.

genel  saglik sigortasi borcu ogrenme sorgulama (3)

3- Aşağıdaki gibi bir borç ekranı gelecektir. Bu ekranda sizin Genel Sağlık Sigortası Tescil ve prim borcunuz görülecektir.

genel  saglik sigortasi borcu ogrenme sorgulama (2)

 

 

Soru: Peki Genel Sağlık sigortası borcumuz olduğunu öğrendik ne yapacağız?

Cevap: Bu durumda şehrinizdeki SGK müdürlüğünüze gidin ve yetkili biriyle görüşün. Biz gittiğimizde başımıza gelen aynen şöyle oldu. Yetkili bizim borcumuzun 2012 yılından olduğunu söyledi ve o dönemde işsiz olduğumuz halde gelir testi yaptırmadığımızı söyledi. Cezanın bu yüzden olduğunu ve ödemek için 1 yıl süremiz olduğunu bu süre zarfında herhangi bir faiz işlemeyeceğini söyledi. Orda bize hemen gelir testi yaptılar. Gelir testindeki sorular, ev sizin mi, maaşınız ne kadar, kiradamısınız, kiranız ne kadar… sonra 20 gün sonra gelin araştırma sonucuna göre o borç silinedebilirmiş. Sonucu yine yazacağız.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir