Google 13 Uygulamayı Zararlı Buldu!

Google Play Store’u hepimiz kullanıyoruz. Şimdi ise, yüksek puanlarıyla dikkat çeken 13 uygulama zararlı bulunması gerekçesiyle kaldırıldı.

Kök Erişimi Sağlıyor!
Lookout, söz konusu olan uygulamaların Brain Trust adlı zararlı ailesine ait olduğunu ortaya çıkardı. Öyle ki, bu açığa sahip uygulamalar cihazınıza root (kök) erişimi sağlayabiliyor ve onu fabrika ayarlarına döndürseniz bile hayatta kalabiliyorlar. Bu tür uygulamalar Play Store’da birbirlerine yüksek puanlar verme kabiliyetine sahipler. Bu nedenle de biz o uygulamaları güvenilir bularak indiriyoruz. Cake Tower ve Honey Comb gibi uygulamaların ortalama 4,5 yıldıza sahip olmasının nedeni de bu.

Google’ın Kontrolünde!
Google kontrolünde bulunan Play Store’da bu tür uygulamaların dolaşıyor olması oldukça endişe verici.
Google’ın kaldırdığı uygulamaların isimleri ise şöyle:
Cake Blast, Jump Planet, Honey Comb, Crazy Block, Crazy Jelly, Tiny Puzzle, Ninja Hook, Piggy Jump, Just Fire, Eat Bubble, Hit Planet, Cake Tower, Drag Box.

Kontrol Edin!
Eğer Bu uygulamalardan birini telefonunuza indirdiyseniz, Lookout Security uygulamasını kullanarak telefonunuzda zararlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Lookout, zararlının sıfırlama işlevini aşabilme yeteneğinden dolayı stok ROM’u indirip cihazınıza kurmanızı tavsiye ediyor.

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir