Hamile Anneler Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik , anne olmaya bir adım atmak , hayatını birleştirdiği kişiye ve kendisin benzeyen bir bireyi vücudun da barındırmak güzel ve fedakarlık gerektiren zorlu bir süreçtir.
Doğan yeni bireyin olgunlaşması , bebeğin bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı olması annenin beslenmesiyle doğrudan ilişkilidir.

Anne hamilelikten önce bedensel gelisimini tamamlamış olmalı , yeterli besin değerine sahip olması ve hamileliğin sona erdiği yaş , bebeğin ve annenin sağlıklı olması için çok önemlidir. Çünkü bebek annesi ne tüketirse onunla beslenir ve gelişimini bu besinlerle sağlar. Bebeğin fiziksel ve beyinsel gelişimi doğmadan önceki süreçte gebenin düzenli ve sağlıklı beslenmes ile gerçekleşir . Anne adayı hamile kaldığında beslenmesine dikkat etmezse , bebek annenin besin depolarından beslenir . Sınırlı olan besin depoları sona erdiğinde annenin ve bebeğin sağlığı bozulabilir.Böylelikle bebek gelişimini tam olarak gerçekleştiremez ve sağlıksız doğar.

Anne adayının hamile kalmadan önceki beslenme şekli anne ve bebek sağlığını etkiler.

Hamileliği devam eden kadın sağlıklı ve düzenli bir beslenme gerçekleştirmezse bebek anne adayının vücudunda depoladığı besinleri harcamaya başlar . Böylelikle , gebe ve bebeğin sağlığı riske girer . Primatüre doğumlar , bebek ölümleri fiziksel ve zihinsel gerilikler , gebe de ise ise anemi , halsizlik , uzuvlarda zayıflık gibi sorunlarla karşılasabilir.. hamilelikte düzgün beslenmenin bu kadar önemli olmasının sebebi ; annenin ve bebeğin akla gelebilecek bütün ihtiyaçların karşılanması içindir.Annenin doğumdan sonra süt oluşumu da yediği besinlerle gerçekleşir. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi de sütün çokluğuna ve besin değerine bağlıdır.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir