İTÜ’lü Deprem Uzamanı Önce Sevindirdi Sonra Korkuttu

İTÜ Öğretim Üyesi Övgün Ahmet Ercan, İstanbul’da yaşanan 4,2’lik depremin büyük depremin öncüsü olmadığını ancak bu büyüklükte depremlerin olacağını söyledi.

Marmara’da meydana gelen 4.2’lik depremi değerlendiren İTÜ Öğretim Üyesi Övgün Ahmet Ercan, yaşanan depremin beklenen büyük İstanbul depreminin öncüsü olmadığını ancak bu gibi sarsıntıların yaşanmaya devam edeceğini “Bu depremin öncü deprem olması beni şaşırtır. Ne var ki ana deprem oluncaya dek Marmara’da bu ile bundan büyük gerginlik depremleri olacaktır.” sözleriyle ifade etti.

“İSTANBUL KOLUNUN KESİM YERİ OLAN KÖŞEDE OLUŞTU”

İTÜ Öğretim Üyesi Övgün Ahmet Ercan, “16 Kasım 2015 Pazartesi 17.45’de Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde sağ atımlı bir deprem oluşmuştur. Depremin büyüklüğü 4,2, depremin odak derinliği 7,2 kilometre, granit katmanı içindedir. Tıpkı gelecek depremde beklenen derinlik” dedi. Depremin meydana geldiği konumu da açıklayan Ercan, “Depremin olduğu konum ise, KB-GD doğrultulu Adalar kolu ile Doğu-Batı doğrultulu İstanbul kolunun kesim yeri olan köşede oluştu. Depremin sığ olması, Eminönü ile Adalar’da güçlü duyulmasına neden oldu” diye konuştu.

“İSTANBUL DEPREMİ 6,3 İLE 6,7 ARASINDA OLACAKTIR”

İstanbul için beklenen depreme ilişkin açıklama yapan Ercan, “İstanbul kolunda beklenen ana deprem Küçükçekmece-Sivriada arasında 7 ile 10 kilometre derinde granit katmanı içinde, 6,3 ile 6,7 büyüklüğünde olacaktır” şeklinde konuştu.

“BU DEPREMLER OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Depremin öncü olmadığına dikkat çeken Ercan, “Bu depremin öncü deprem olması beni şaşırtır. O nedenle arkasından büyük bir deprem beklemiyorum. Marmara kolunun kırılabilmesi için 6 milyar giga tonluk bir güç toplanmış olması gerekir. Oysa Marmara, 1999 depreminden sonra aşırı boşaldığından yakın sürede büyük bir deprem beklemiyorum. Ne var ki, ana deprem oluncaya dek Marmara’da bu ile bundan büyük gerginlik depremleri olacaktır. İkircikli olduğum konu; önce Tekirdağ kolu mu yoksa İstanbul kolunun mu kırılacağı. Geciken kentsel dönüşüm ivedilikle bitirilmelidir. Yoksa çok üzüleceğiz” dedi. – milliyet

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir