Kırdan Topladığı Otlarla Ayda 4 Ton Makarna Yapıp Satıyor

Balıkesir’in Manyas’da KOSGEB’den aldığı 70 bin liralık krediyle küçük bir imalathane kurup 3 kadına da iş veren ev hanımı Serap Karakaş, kırlardan topladığı otlarla 12 çeşit makarna yapıyor.

Balıkesir‘in Manyas ilçesinde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı 70 bin liralık krediyle küçük bir imalathane kuran ve 3 kadına istihdam sağlayan girişimci ev hanımı Serap Karakaş (50), kırlardan topladığı otlar ve brokoli, kırmızı biber gibi sebzelerden 12 çeşit makarna üretiyor.

AYDA 4 TON ÜRETİP KİLOSUNU 15 LİRADAN SATIYOR

Ayda 4 ton makarna üreten Karakaş, ürününü kilosu 15 liradan İstanbul, Bursa veBalıkesir‘deki marketlere satıyor.

Manyas‘ın kırsal mahallelerinden Kulak’ta yaşayan Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Manyas‘ın, tüketilebilir otların doğada kendiliğinden yetiştiği bölgelerden olduğunu söyledi.

KATKI VE İLAÇ YOK

Hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan bu otların tamamen doğal yetiştiğini vurgulayan Karakaş, bu otları bir şekilde farklı yollardan tüketime sunmak amacıyla proje geliştirdiğini anlattı.

KOSGEB KREDİSİ İLE YAPTI

Projesini sunduğu KOSGEB‘den 70 bin liralık kredi aldığını ifade eden Karakaş, “Küçük bir imalathane kurdum. Üç kadın istihdam ettim. Kırlardan topladığımız ısırganotu, ebegümeci, gelincik, kazayağı gibi otları, değişik tahıllardan oluşan özel un ile karıştırıp makarna yapıyorum. Öncelikle otları bir güzel kaynatıp püre haline getiriyorum. Ondan sonra tahılla karıştırıyorum. Aynı zamanda brokoli, semizotu, kırmızı pancar, yeşil ve kırmızı biber gibi sebzelerden de makarna üretiyorum. Şu anda 12 çeşit makarnamız var. Otlu, sebzeli makarnadan ayda 4 ton üretiyoruz” diye konuştu.

BÖLGEDE İYİ TANINIYOR

Makarnalarının 3 dakikada piştiğini anlatan Karakaş, önce Manyas ve Balıkesir’de satışa sunduğu ürünlerinin kısa süre tanındığını aktardı.

MARKETLER VE İNTERNETTEN SATILIYOR

Kilogramını 15 liradan sattığı makarnalarına İstanbul, Bursa ve Balıkesir’deki marketlerden talep geldiğini ifade eden Karakaş, “İnternet aracılığıyla beni arayıp sipariş verenler de oluyor. Ben bu işe sıfır sermaye ile başladım. Sadece KOSGEB bana kredidesteği sağladı. Tüketiciler bu tür ürünleri istiyor. Doğal içerikte olsun, fabrika üretimi olmasın istiyorlar” dedi.

REÇELDE YAPIYOR

Karakaş, ürün çeşitliliği üzerinde çalıştıklarını, kızılcık, böğürtlen, erik ve armuttan meyve reçelleri üretmeye başladıklarını kaydetti.

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir