Kredi kartı dolandırıcılarına operasyon: 35 bin kişinin bilgileri bulundu

Antalya’da vatandaşlara ait kredi kartlarından sahiplerinin bilgileri dışında fatura ödemesi yapan ve bu işlemi gerçekleştirmek için iki de şirket kurdukları belirlenen 4 zanlı gözaltına alındı. Operasyonda, el konulan dijital materyallerde 35 bin kişinin kredi kartı bilgisine rastlandı. Zanlıların iki şirket üzerinden 200 bin fatura ödemesi yaptığı ve ödenen fatura miktarının 75 milyon lirayı bulduğu belirlendi.

Antalya merkezli yürütülen soruşturma kapsamında, vatandaşlara ait kredi kartlarından sahiplerinin bilgileri dışında fatura ödemesi yaptıkları belirlenen 4 zanlı yakalandı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından, vatandaşlara ait kredi kartlarından bilgileri dışında fatura ödemesi yaptığı iddia edilen 4 kişiyi gözaltına aldı.

Antalya, Bursa ve Artvin’de gözaltına alınan zanlıların, farklı illerden komisyon karşılığı fatura ödeme merkezleriyle anlaştıkları ve kendi kurdukları sistem üzerinden faturalarını kredi kartı ile ödeyen vatandaşların bilgilerini IVR (sesli yanıt sistemi) ile ele geçirdikleri iddia edildi.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda fatura ödeme dekontu ve dijital materyal ele geçirildi. El konulan dijital materyallerde yaklaşık 35 bin kişiye ait kredi kartı bilgisi bulunduğu tespit edildi. Zanlıların kurdukları iki şirket üzerinden 200 bin fatura ödemesi yaptıkları ve ödedikleri fatura tutarlarının 75 milyon lira olduğu belirlendi. Polis ekiplerinin bu tutarın ne kadarlık kısmının başkalarına ait kredi kartından çekildiğini tespit etmeye çalıştığı öğrenildi. Polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 4 zanlıdan 3’ü tutuklandı, bir zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. -milliyet

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir