Ruslar doğal gazı keserse ne olur?

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke arasındaki ilişkinin nasıl ilerleyeceği çok konuşuluyor.

Akıllara ilk gelense Türkiye’nin%50’sini Rusya’dan aldığı doğal gazı nasıl karşılayacağı…

Rus yetkililer tarafından yapılan ilk açıklamada, doğal gaz konusunda herhangi bir kesinti olmayacağı söylendi.

Türkiye Cezayir ve Nijerya’dan LNG olarak doğal gaz alıyor. 2014 yılında da Katar’la da LNG alımı konusunda anlaşma imzaladı.

Bu alternatifler dahilinde Rusya doğal gazı keserse Türkiye’nin ne yapacağı ise merak konusu.

Türkiye’de gaz tüketiminde artış yaşanmasına rağmen yeraltı doğal gaz depolama kapasitesinde aynı oranda gelişme gözlenemiyor.

Doğal gaz arzındaki günlük ve mevsimlik değişiklikleri karşılamak ve doğal gaz açığını gidermek amacıyla Türkiye’nin doğalgazda depolama imkânlarının artırılması gerekiyor.

Türkiye’nin doğal gaz depolama kapasitesi 14 gün. Bu süre Avrupa’da 45 güne kadar çıkıyor.

Türkiye’nin ilk yeraltı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yeraltı Doğal gaz Depolama Tesisi 2007 yılında devreye alındı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından işletilen tesisin toplam depolama kapasitesi 2.6 milyar metreküp.

Tesisin maksimum enjeksiyon kapasitesi 16 milyon metreküp/gün ve maksimum geri üretim kapasitesi 20 milyon metreküp/gün.

Türkiye’nin uzun süredir planlanan ve yapım çalışmaları devam eden Tuz Gölü Yeraltı Doğal gaz Depolama Tesisi, Silivri’den sonra ikinci depolama tesisi olacak.

Projenin inşası iki aşamada yürütülüyor. İlk aşamada 2016 yılında 500 milyon metreküp depolama kapasitesinin devreye alınması, ikinci aşamada ise 2019 yılında diğer 500 milyon metreküplük bölümün devreye alınarak toplam 1 milyar metreküplük yeni depolama kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Yorum Yap

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir