Adet günlerim çok sancılı olur, sancılı adet neden olur?

Kadınların çoğu adet dönemini az ya da çok ağrılı geçirmektedir. Aslında bu ağrılar, adet kanamasının olağan şekilde kasılmasıdır.Bu kasılma kişiye ağrı gibi gelir. Böyle bir ağrı adet gören kadının gününü çok etkilemez basit ağrı kesicilerle bu ağrı yok edilebilir. Bazı kadınlarda ise adet sancısı çok fazladır. Hatta bazı kadınlar her adet döneminde hastanelik olurlar. Bu şikayet ile hastaneye başvuran hasta sayısı %10 civarındadır. Adet döneminin ağrılı bir şekilde geçmesi yani Dismenore tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Bu ağrıyı çeken kadınlar doktora giderek tedavi olabilirler. Peki Dismenore neden meydana gelir?. Aslında bu ağrılar rahmin olağan kasılmasıdır. Rahimde oluşan bu kasılmalar sonucu rahim duvarında ki ince zar dışarı atılır ve yenilenir. Rahim zarı yenilenirken tıpta prostaglandin olarak bilinen bazı maddeler salgılanır. Sancıyı meydana getiren olayın prostaglandinlerin çok salgılanması s yada kadının salgılanan bu maddeye sancılı bir şekilde duyarlılık göstermesi sebep olmaktadır. Rahimde salgılanan prostaglandin yani ağrıya sebep olan salgı yumurtlamanın olduğunun da göstergesidir. Doğum kontrol yöntemlerinden olan spiral (“RİA”) daha önce adet esnasında ağrı duymayan kadınlarda ağrıların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Doğum kontrolü olarak spirali seçmiş kadınlar adet ağrısı dolayısıyla spirali çıkarttırmak istemektedirler.

Dismenore nin bir sebebi de rahim ağzının enfeksiyon kapması sonucu daralmasıdır. Bu daralma adet kanının atılmasını zorlaştırır. Dismenore nin başka bir sebebi ise Endometriyozis dir. Aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır.

Menopoza girmemiş adet gören kadınlar da adet ağrısı adet görmeden bir gün önce başlar. Adet görmeye başlayınca az da olsa bu ağrı artar adet bitimine doğru azalır ve biter. Bel ağrısı kasıklarda ağrı mide bulantısı ve kusma halsizlik gibi belirtileri vardır. Bu ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa jinekolojik müdahaleye gerek kalmaz . Fakat ağrı kesici içildiği halde ağrılar devam ediyor hatta bayılmalar gerçekleşiyorsa jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Jinekolojik muayenenin yapılmasının büyük önemi vardır. Rahimde meydana gelebilecek bütün rahatsızlıkların belirtisi bu ağrılar olabilir..Bu rahatsızlıkların belirlenmesinde jinekolojik değerlendirme büyük önem taşır.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir