Sıcaklar Klima Stoklarını Eritiyor

Türkiye genelinde yazın kullanımı artan klimaların yükselen satış grafiğinin ağustos ayında da devam etmesi bekleniyor.

Türkiye genelinde yazın kullanımı artan klimaların yükselen satış grafiğinin ağustos ayında da devam etmesi bekleniyor.

SATIŞI NEM ORANLARI ARTTIRDI

Klima satışlarını AA muhabirine değerlendiren İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Savcı, satışları etkileyen başlıca faktörün atmosfer sıcaklığı olduğuna dikkati çekerek, özellikle nem oranının artmasıyla klima satışı ve montajlarında önemli artışlar olduğunu söyledi.

PAZAR BÜYÜDÜ

Ağustos sonuna kadar sıcaklıklarla paralel satış trendinin devam edeceğini savunan Savcı, “Son yıllarda gerek gündüz gerek gece sıcaklığı açısından ağustos da temmuz kadar sıcak geçiyor. Temmuzda sıcaklık artışına bağlı ek satışlar bayi stoklarını önemli ölçüde rahatlattı ve pazarı en az (yıllık) yüzde 6-7 kadar büyüttü.” ifadelerini kullandı.

750-800 BİN ADET OLACAK

Klima satışlarına ilişkin rakamların yıl sonunda net şekilde açıklanabileceğini belirten Savcı, sıcaklıkların bu seviyelerde devam etmesi durumunda 2014 pazar büyüklüğüne benzer bir yıl yaşanması ve yaklaşık 750-800 bin adetlik split klima pazarının oluşmasının beklendiğini kaydetti.

Savcı, temmuz ve ağustostaki klima satışlarının, firmaların toplam satışlarının yüzde 40’ına denk geldiğini belirtti. – haberler

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir