Trüf mantarı nasıl bulunur? Köpekle Trüf mantarı arama

Trüf mantarı son dönemlerde yüksek fiyatı ve bulunmasının güçlüğünden dolayı çok yüksek rakamlara alıcılar bulmakta. Kilosunun 2 bin euroları bulan trüf mantarı hakkında birkaç bilgide biz paylaşmak istedik. Avrupada artık siyah altın olarak anılıyor. Trüf mantarı daha çok meşe ormanlarında yetişen bir mantar türü olarak bilinir. Ülkemizde de üniversitelerin Denizli ve Muğla gibi yerlerde trüf mantarı hakkında bir takım çalışmalar yürüttüğü basına yansıdı. Kültür hale getirilirse bu fiyatlara satılamayacağı kesin.

Avrupada Trüf mantarı avcılığı genellikle köpeklerle yapılmakta. Bu konuda özel olarak eğitilen köpeklerle özellikle yağmur sonrası meşe ağaçları köklerinde yapılan aramalarda çok önemli bulunmalar gerçekleşiyor. Köpek eğitimleri ortalama 7 ay gibi bir süre ayrılıyor. Genelde keskin bir kokuya sahip olduğu bilinen trüf mantarı köpeğin eğitilmesi yavruluktan itibaren başlıyor. Avrupada trüf mantarı yağı, yeni doğum yapan annenin memelerine sürülerek emzirilen yavruların bu koku ile sütü emmesi ile yapılan eğitimler ve sonrasında bulma eğitimleri takip ediyor. Tabiki bu arada sahibi ile arasında kurduğu iletişimde çok önemli. Trüf mantarı köpekleri genellikle kısa köpeklerden seçiliyor ama her köpek bizce bu iş için uygun olabilir. Koku alması güçlü av köpekleriyle bile bu işin yapılabileceğini düşünüyoruz.

Videoda seyredeceğiz köpek terrier cinsi bir köpektir. Trüf mantarı köpeği olarak yetiştirilmiştir. Ve gayet başarılı işler çıkarıldığı görülmektedir. Sizde kendi bölgenizde Meşe ormanı varsa bu aramayı deneyebilirsiniz. Peki Trüf mantarı nereden bulunur? Trüf mantarı nerede satılır? Trüf mantarı nasıl temin edilir?

Bu konudaki araştırmalarımı alibaba da “Black Truffle” araması yaptık. Buradan numune yada küçük adetlerde satın alınabilir.
http://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=Black+Truffle

Burdan sipariş vererek elimize ulaşması ortalama 30-35 gün sürebilir. Sonrasında köpeğinizi eğitmek size kalmış. Sonra sizi meşe ormanları bekliyor. Şimdi videoyu seyredin.

Hunter Gather Cook: Truffles. from Nick Weston on Vimeo.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir