Varis hakkında bilgiler

Varis Nedir?
Atar damarlar temiz kanı vücutta bulunan doku ve organlara göndermekle görevlidirler. Kanda ki oksijen bu damarlardan alınarak kirli kan toplardamarlar aracılığı ile tekrar kalbe pompalanır. Kirli kan kalbe gönderilirken bu kirli kanın geriye hareketini önleyen bir sistem vardır. Bu sistemlerden en önemli olanı kalp kapakçıklarıdır. Kalp kapakçıkları kanın geri gönderilmesini engeller kanı tutar.
Ayağımızda ki kanın yukarı doğru ilerlemesi bize oldukça zormuş gibi görünür. Oysaki vücudumuzu taşımakta olan bacaklarımız tarafından kanın ilerlemesi kolaylaştırılır. Bacaklarda ki kaslar kasılarak kanı yukarı pompalar. Kasların kasılması toplardamarın sıkışmasına sebep olur ve kan yukarıya doğru ilerler. Toplardamarın gönderdiği kirli kanın geriye kaçması durumunda varis adı verilen hastalık meydana gelir. Damarlar açılır, belirginliği artar ve girintili bir şekilde görünür. Damar da bulunan duvarların desteği yok olmuştur. Genellikle üst ve alt bacak damarlarında meydana gelmektedir.
Halkın %20sinin alt bacak bölgesinde varis olduğu tahmin ediliyor. Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda ve fazla kilolu insanlarda daha fazla rastlanmaktadır.

VARİSİN NEDENLERİ

Varis oluşumunun önemli nedenlerinden bir tanesi de genetik faktörlerdir. Ailede varis geçmişinin olması ailenin diğer üyelerinde varis görülme olasılığını arttırır. Her üç varis vakasının ikisinde genler yoluyla geçişe rastlanır. Hormonların hat safhada değişiklik gösterdiği hamilelikte ve doğum kontrol hapı kullanımında varis hastalığı görülme sıklığı artar. Varis hastalığının kadınlarda daha fazla ortaya çıkma sebepleri de bunlardır. Fazla kilolu ve gebeler de varis daha çok görülmektedir. Saatlerce ayakta duran ya da oturan kişilerde ya da çok hareketsiz kişilerde ortaya çıkar. Mesleki zorunlulukları sürekli oturmak olan insanlar bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Hamamlar ve termaller varis hastaları ve varis riski taşıyanlar için tehlikelidir.

VARİSİN BELİRTİLERİ

Varis birden fazla şekilde meydana gelir. Bu meydana gelişlerin hepsinde aynı belirtiler gözlenmez. Mesela cildimizin iç tarafında bulunmakta olan kılcal damarlarımızın (kırmızı ya da mor renkte olabilir) belirginleşmesi sonucu oluşan varislerde belirtiler azdır ve varis neredeyse görünümden ibarettir.Toplar damarda meydana gelen varisin ise belirtileri oldukça belirgin ve sıkıntı vericidir. Bacak bölgesinde daha çok meydana gelen varis sonucu varisin oluştuğu bölgede ağrılar, şişlikler, kramplar görülür. Varis rahatsızlığı sadece bacakta meydana gelmez. Siroz rahatsızlığı bulunanlarda yemek borusunda görülebilir. Bu varisler kanamaya sebebiyet verebilirler. Diğer bir varis şekli ise makat bölgesinde görülen basur(hemoroit)dur. Bu varis şekli de kanamaya sebebiyet verebilir.

VARİSTEN KORUNMAK

Varis hastalığının görüldüğü insanlar gün içinde hareketsiz kalan insanlardır. Böyle durumda ki insanlar daha çok hareket etmeye özen göstermelidirler. Dinlenme saatlerin de bacaklar hareket ettirilmelidir. Ayakları belli bir müddet havaya kaldırmak da işe yarayabilir. Ayağınızın altına bir şeyler koyarak yüksek bir yer elde edebilirsiniz.
Her gün belli bir saat yürümek egzersiz yapmak da varisin önüne geçer. Çünkü egzersiz yapmak kilo alımını engeller. Kilolu olmanın varise davetiye çıkardığı unutulmamalıdır. Soğuk su varisi ne kadar engellerse sıcak su varis oluşumunu o kadar artırır. O yüzden soğuk su ile bacaklar ovulabilir ve yüzme egzersizleri yapılabilir. Dar kıyafetlerden ve alkol sigara gibi damarlar üzerinde çok etkisi bulunan tüketimlerden kaçınılmalıdır.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir