Yüzdeki sivilceler neden olur?

Daha çok ergenlik döneminde hormonların değişimiyle birlikte çıkmaya başlasalar da ergenlik sona erdiğinde de bazı kişilerde çıkabilirler. Bu sivilceler insanların yanlış cilt bakımları sonucu ortaya çıkabilmektedirler. Yüzünüzde çıkan bu sivilcelerin bazı nedenleri şunlardır.

Sivilcelerin oluşumunda büyük etkisi olan sürekli kullandığımız havlumuz ve yastığımızdır. Uyuduğumuz da gece boyunca yüzümüzde oluşan kirler yastığımıza bulaşır. Biz yastığımızı her kullandığımızda yastığımıza bulaşan kirlerin içinde ki bakterilere tekrar maruz kalırız. Bu sebepten dolayı yüzünüzü ne kadar yıkarsak yıkayalım sivilceler oluşmaya devam edecektir. Sadece yastığımız değil her gün kullandığımız havlumuzda sivilce oluşumunda büyük etken. Çoğu zaman yüzümüzü kuruladıktan sonra ıslak kalan havlu bakteri oluşumuna zemin hazırlayan bir yer haline gelir. Yüzümüzü her kuruladığımızda bu bakterilere maruz kalırız.

Doktorlar bu konuda ya her gün havlu değişimi ya da kağıt havlu ile kurulamayı öneriyor. Eğer bir havluyu birden fala kişi kullanıyorsa bu risk faktörü ortadan kaldırılmalıdır. Herkesin kendine özel bir havlu edinmesi sağlanmalıdır.Bunun yanında kullanılan saç şekillendiriciler biz farkında olmasak da terleme yoluyla yüzümüze inerler ve cildin hava almasına yarayan gözenekleri tıkarlar. Bir de bu saç şekillendiricilerle uyursanız yastığınıza bulaşıp sivilce oluşumunu arttırması işten bile değildir.

Bayanların yüzlerine uyguladıkları makyaj malzemeleri ve uygularken kullandıkları fırçalar da sivilcelerin çıkmasında büyük etkendir. Çünkü kullanılan fırçalar kullanıma başlandığı tarihten itibaren neredeyse hiç temizlenmez. Bu fırçalar belli bir müddetten sonra bakterileri ve ciltten topladığı ölü derileri bünyesinde barındırmaya başlar. Özellikle makyaj temizleyicisi olarak anti bakteriyel toniklerin kullanılması cilt sağlığını korumda yardımcı olacaktır. Porselen makyajdan özellikle kaçınılmalıdır. Ellerimizin temizliği de sivilcelerin oluşumunu etkiler. Gün içerisinde her yere dokunan eller mikropları en çok barındıran organımızdır. Kullandığımız telefonlar sayesinde ellerimiz yüzümüzle fazlaca temas halindedir. Sivilce oluşumunu engellemek için öncellikle çevre temizliğine daha sonrada beden temizliğine özen gösterilmelidir.

Yazar Dizimex

Güncel Dizi ve Magazin Haberleri Editörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir